horne menu

Galéria

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť a mnohých iste viac ako elektronické schémy, obvody a konštrukčné plány zaujímajú obrázky hotových robotov. Takže na tejto stránke nájdeš nejaké fotečky (nielen) mojich doterajších výtvorov. Zatiaľ toho nie je veľa, ale môžeš sem prispieť svojimi výtvormi aj ty, ak sa ti už podarilo niečo stvoriť. Budem very happy keď to odfotíš a pošleš mi to mailom.

Solarcombain
solarcombain 1

solarcombain 2
Parametre:

Typ robota: solarroller
Napájanie: 2x solárny článok
Maximálne napätie obvodu: 2,7V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 95x59x49
Autor: Kyllian
popis:
Môj prvý BEAM robot, čo som kedy vytvoril, je to solarroller s dvoma paralelne zapojenými solárnymi panelmi aby dávali väčší prúd. Pohon je riešený pomocou motorčeka z walkmana a elektronickú časť tvorí solarengine so zenerovou diódou. Nemá žiadne senzory.

Cyberpavúk
cyberpavuk 1 cyberpavuk 2

cyberpavuk 3 cyberpavuk video
Parametre:

Typ robota: walker
Napájanie: 1x 9V NiCd batéria
Maximálne napätie obvodu: 9V
Počet motorov: 2
Počet senzorov: 1
Rozmery [mm]: 224x126x90
Autor: Kyllian
popis:
Tohto robota som okrem batérií a integrovaných obvodov celého vyrobil z recyklovaných súčiastok (no keď nad tým tak rozmýšľam tak aj všetci ostatní sú z 95% recyklovaní). Skladá sa z 2 rovnakých prevodoviek z budíka, na ktorých sú napájkované motorčeky z walkmana ovládané micocore obvodom. Ako prúdový zosilňovač motorčekov je použitý 2x obvod 74HC240. Rovnaký integrovaný obvod je ešte použitý aj ako spúšťač spätného chodu, ktorý sa aktivuje stlačením tykadlového senzora. Viac uvidíš na obrázkoch a na videu.

Slnečnica
slnecnica 1 slnecnica 2

slnecnica 3
Parametre:

Typ robota: solar head (hlava)
Napájanie: 8x solárny článok
Maximálne napätie obvodu: 2,6-2,9V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 2
Rozmery [mm]: 106x98x73
Autor: Kyllian
popis:
Na rozdiel od ostatných sa tento robot nepohybuje, len stojí na mieste a otáča svoje solárne panely na najviac osvetlenú stranu. Zisťuje si to pomocou 2 fototranzistorov vyrabovaných zo starej PC myšky. Navyše nemá ani vypínač takže pri dennom osvetlení by dokázal fachčať až do samozničenia :). Energiu si uskladňuje v 6 elektrolytických kondenzátoroch s výslednou kapacitou okolo 10000uF. Otáčanie okolo zvislej osi zabezpečuje tradične motorček z walkmana a prevod zo zopár ozubených kolies, čo som mal v zásobe a jedno veľké ozubené koleso, ktoré sčasti tvorí aj nosnú časť robota. Mozgom celého robota je obvod SPSH (Solar Power Smart Head) od Wilfa Rigtera.

Zatial bez mena :)
photovore 1

photovore 2
Parametre:

Typ robota: photovore
Napájanie: 5x solárny článok (5 x 0,5V = 2,5V ,čo je za použitia násobiča napätia 5V -pozor vysoke napätie! Životu nebezpečné dotýkať sa! :)) )
Maximálne napätie obvodu: 3,2V
Počet motorov: 2
Počet senzorov: 2
Rozmery [mm]: 58x50x55
Autor: Kyllian
popis:
Trošku nevydarený robot (preto som mu ešte ani nedal meno), pretože z obrovského množstva obvodov určeného pre takýto typ robota (pozri na napríklad sem)som vybral taký, ktorý nie veľmi dobre sleduje svetlo, takže sa stane, že robot sem tam aj "zablúdi". Solárne panely na jeho chrbte dajú síce pomerne slušný prúd (až 90mA), ale napätie iba 0,5V, preto som ich musel sériovo spojiť viac a použiť špeciálny zdvojnásobovač napätia, ktorý ale znižuje efektivitu a zvyšuje zložitosť a váhu robota ( a bla, bla, bla.. tento robot mi skrátka nevyšiel podľa mojich predstáv.. ale IDE :P). Za pohyb vpred vďačí tento robot svojim 2 vibračným motorčekom z mobilu a ako oči mu slúžia 2 blikajúce LEDky.

Beambot
beambot 2 beambot 3

beambot 1
Parametre:

Typ robota: solarroller
Napájanie: 12 x 0,5V solárny článok
Maximálne napätie obvodu: 6V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 150x70x50
Autor: Orlovecsk
popis:
Toto je prvý robot, ktorého autorom nie som ja, ale Filip Jurdik alias Orlovecsk, ktorý mi k nemu poslal popis a nejaké tie obrázky. Ide o solarrollera napájaného veľmi slušným počtom solárnych panelov (každý má maximálne napätie 0,5V a prúd 90mA), takže pod slnečným svetlom pravdepodobne pôjde bez prestávok na nabíjanie. Solarengine obvod je tvorený 2 tranzistormi a blikajúcou LED diódou. Pohon zabezpečuje motorček umiestnený pod solárnymi panelmi a je trošku naklonený, tak aby sa robot pohyboval vpred.

Cosinus
Cosinus 1 Cosinus 2

Cosinus 3 Cosinus 4
Parametre:

Typ robota: ???
Napájanie: 2x bateria (4,5V a 9V)
Maximálne napätie obvodu: 9V
Počet motorov: 2
Počet senzorov: 1
Rozmery [mm]: 236x121x110 (bez senzora 70)
Hmotnosť [g]: 300
Autor: Kiprik
popis:
Ďalší skvelý, nie mnou zostrojený robot (hmm dajako sa flákam), ktorý sa síce úplne nedrží BEAM konceptu, ale tiež sleduje svetlo, hoci ho vďaka až 2 batériám k svojmu prežitiu nepotrebuje. Ako vidno z obrázkov, je to majster ťažkých váh, no výkonný hnací motor (mimochodom tento typ motora je lepší skôr pre hrubú silu pri „baterkáčoch“ a nehodí sa pre solárne poháňaných robotov, lebo je príliš nenásytný ) nim hýbe ako uragán s vtáčím pierkom :-). Bočenie zadného kolesa robí servomotor. Ten zároveň aj krúti okom robota. [*] Celý obvod je neuveriteľne jednoduchý. Pozostáva z 4 tranzistorov, 3 rezistorov, 1 fotodiódy a vypínača. Tvorcom tohto robota je nádejný konštruktér Cyprián alias Kiprik (ktorý dufam ešte niečím do galérie prispeje :-) ).

Valec
Valec 1

Valec 2
Parametre:

Typ robota: Solarroller
Napájanie: 1x solárny panel (0,5V)
Maximálne napätie obvodu: 30 V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 58x39x29
Hmotnosť [g]: 60
Autor: Kiprik
popis:
Tak sme sa dočkali a máme dnes hneď dvoch robotov od Cypriána (,ktorý tuším rýchlejšie stavia robotov než ja píšem :-) ). Prvý z nich sa volá Valec a neradím ti stavať sa mu do cesty počas pekného letného poludnia (jeho predné koleso aj šasi kedysi napomáhali posúvaniu papiera v tlačiarni). Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale po konštrukčnej stránke je to výnimočný robot, pretože z 0,5V solárneho panela dokáže za pomoci meniča vydupať až okolo 30V naprázdno. Chodí síce vcelku pomaličky, no ako správny valec majestátne a nemilosrdne lisujúc všetko v ceste :o). Správne taktovanie nabíjania a vybíjania má na starosti solarengine s obvodom CMOS555. Mikuláša je síce ešte ďaleko, ale keďže sme boli takí poslušní tak nám v predstihu doniesol schému zapojenia ;o). Takže nech sa páči, nájdeš ju tu.

O-mikron
O-mikron 3

O-mikron 2
Parametre:

Typ robota: Solarroller (bez solarenginu)
Napájanie: 1x solárny panel (0,5V)
Maximálne napätie obvodu: 0,5 V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 43x25x30
Hmotnosť [g]: 20
Autor: Kiprik
popis:
Druhý z dnešných prírastkov do rodiny BEAM je solárny diabol O-mikron. Je taký rýchly, že ho musíš fotiť bez blesku (svetlo z blesku ho vyburcuje k takému šialenému štartu, že ti zdrhne spred objektívu skôr než ho stihneš odfotiť :-DD ) ..ale dosť bolo srandy poďme na technické parametre. Podobne ako Valec má iba jeden 0,5V solárny panel, ale pri peknom počasí uháňa ako o život non-stop. Dobrá správa pre VŠETKÝCH NOVÁČIKOV: tento robot okrem motorčeka a solárneho panela neobsahuje nijakú elektroniku. Proste spojíš motorček so solárnym panelom za pomoci 2 drôtikov, nejaké ozubené kolieska, kolieska, celé to zalepidluješ a za 2-3 hodiny nemáš čo robiť. Skrátka ak vieš nabiť klinec do steny zvládneš aj toto, to mi ver ;-).

Roller
Roller 1 Roller 3

Roller 4 Roller 5
Parametre:

Typ robota: Solarroller
Napájanie: 6x solárny panel
Maximálne napätie obvodu: 3 V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 94x34x43
Hmotnosť [g]: 80
Autor: Kiprik
popis:
Ďalšia mašinka, ktorej sa pozrieme na zúbky je Cypriánov solarroller Roller (tak sa volá). Je to jednoduchý robot, možno aj preto, lebo je to jeho 2. robotické dieťa. Hnacie koleso, 2 oporné kolieska vzadu aj motorček sú recyklované (hneď vidno, že niekto nám tu vyraboval walkman :-) ). Doska plošných spojov pekne vymakaná, žiaden freeforming sa nekoná. „Benzínovou nádržou“ tohto robota je relatívne malý (rozmerovo) 10000uF kondik, ktorý má nízky vnútorný odpor. Šesť 0,57V solárnych panelov má za úlohu tento kondenzátor plniť a pomocou solárenginu s integrovaným obvodom 555 krútiť motorčekom a tým cukať celým robotom. Na doske sú prilepené aj ostatné časti robota, ložiská, motorček aj stojany solárnych panelov. Prevod medzi hnacím kolesom a hriadeľom motora je trecí, takže ozubené kolesá a remenice tu hľadať budeš márne. Pri horšom osvetlení iba skacká, no pri plnom svetle ide nepretržite (Hoštice ! nezastavujem !!! máme spoždení ! :-D). A keďže raz vidieť je lepšie ako stokrát čítať, poobdivovať ho môžeš zo všetkých svetových strán na obrázkoch tuto niekde naokolo. A keď túžiš vlastniť takého istého, pomocť by ti mohla aj táto schéma zapojenia (tuším šiesta zhora).

Svetlotron
Svetlotron 1 Svetlotron 3 Svetlotron 4

Svetlotron 5 Svetlotron 6

Svetlotron videjko
Parametre:

Typ robota: BEAM Head
Napájanie: 16x Si-solárny panel !!!
Maximálne napätie obvodu: 4,5 V
Počet motorov: 2
Počet senzorov: 4
Rozmery [mm]: 160x78x148
Hmotnosť [g]: 97
Autor: Kyllian
popis:
Táááák a je to konečne tu! Po zopár rôčkoch flákania sa som sa konečne i ja pochlapil a zmontoval svoju doteraz hádam najzložitejšiu BEAM príšeru. Je ňou 16 solárnych panelov obsahujúca, 2-mi motormi pohybujúca sa a 4-oma fotodiódami na svet pozerajúca sa BEAM solárna hlava. Povieš si: no čo, to sme tu už mali. Taká Slnečnica predsa dokáže to isté, ba čo viac, potrebuje k svojmu životu menej solárnych článkov. Nie je to však tak ako to vyzerá. Svetlotron totiž obsahuje 2 stupne voľnosti a teda je dvojnásobne taký zložitý ako slnečnica. Pýtaš sa, čo to pre robota znamená mať 2 stupne voľnosti? Tak v tomto prípade to, že okrem schopnosti otáčať solárne články za svetlom, ich dokáže aj nakláňať po vodorovnej osi. To preňho znamená lepšiu schopnosť nasmerovať ich kolmo na dopad lúčov, a tak vyťažiť zo slnečného žiarenia maximum.
Tento bot funguje podobne ako väčšina BEAMov. Keď sa doň oprú slnečné lúče, začne sa fáza nabíjania, kým sa nedosiahne určité prahové napätie (cca 2,8V). Potom sa robot zobudí a začne sa otáčať oboma motorčekmi naraz a to tak, aby na všetky fotodiódy dopadala rovnaká intenzita svetla. Ak už sa nasmeroval správnym smerom, tak buď sa prestane otáčať alebo mierne kmitá okolo smeru, odkiaľ ide najviac svetla (senzory sú dosť citlivé).
Svetlotron sa od mojich ostatných BEAMov odlišuje okrem zložitosti aj vzácnosťou súčiastok. Okrem dvoch jednofaradových kondenzátorov a dvoch obvodov 74AC240 (skvelé ako ovládač motora) som mu voperoval aj obvod XC61CC na 2,7V (čo je obdoba obvodu MN1381), ktorý slúži na detekciu napätia a teda ako základ solarenginu.
A mne aj tebe ostáva už iba dúfať, že sa dožijeme pripravovaného návodu na výrobu podobného robota.

Krab
Krab 1 Krab 2

Krab 3
Parametre:

Typ robota: Solarroller
Napájanie: 8x fotodióda
Maximálne napätie obvodu: 4 V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 50x43x45
Hmotnosť [g]: 38
Autor: Kiprik
popis:
Krab je desaťnohý kôrovec z radu polyfyletickej skupiny morských živočíchov, ktorá žije na pobreží morí a oceánov.. a okrem toho je to aj meno ďalšieho robota, ktorého fotky mi poslal Cyprián čím vyrovnal skóre počtu mojich a jeho robotov v tejto galérií :-).
S tromi rôznymi kolieskami, tridsiatimi ôsmimi gramami a rozmermi nepresahujúcimi 5cm sa tento robot pohne pri slnečnom počasí zhruba jedenkrát za sekundu. Pritom sa nemá problém dostať aj cez menšie prekážky a nerovnosti povrchu a to vďaka svojmu ozrutnému pravému koleso, ktoré poháňa upravený servomotor. Ostatné 2 kolesá sú iba oporné. Obvod tejto mašinky je jednoduchý a z obrázka vidno, že ani nebolo treba vymýšľať dosku plošných spojov. Najväčšiu osobitosť tohto robota som si však nechal na záver: Tento robot nemá batérie ani solárne články! A čuduj sa svete aj napriek tomu odniekiaľ berie šťavu.. Možno sa budeš čudovať, ale z ôsmich fotodiód BPW34. Tie ak na nich dopadá svetlo generujú napätie cca 0,5V jedna. Tieto fotodiódy sú jediným dôvodom, kvôli ktorému nemožno tohto robota zaradiť do kategórie "100% recyklovaný" :-).

Gamma
Gamma 1 Gamma 2 Parametre:

Typ robota: Solarroller
Napájanie: 1x solárny panel
Maximálne napätie obvodu: 30 V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 52x45x59
Hmotnosť [g]: 80
Autor: Kiprik
popis:

Megabot: Stoj kyberneticky červík, vstupuješ na územie Megabotov, odkiaľ sa 12367 alfa centaurských rokov žiadny kybernetický organizmus funkčný nevrátil.

Gamma: Myslíš si, že keď som prebádal 96,3% povrchu planéty, zdolal astreidické dažde, lávové jazerá, čriedy splašených vysávačov, ba dokonca aj tmu!, tak, že ma zastaví par 100 ton vážiaci, kremičito-mangánovým machom obrastený robot?

Megabot: (spúšťajúc podprogram pre obsluhu svojho hyperenergetického-neutronometu) Hmm, no veď od toho ma šéf platí tými 354 kg uránu a plutónia denne.

Gamma: Hej hej, šetri si kvér kovboj, môjho parťáka Valca by si možno trafil, no ja som vďaka vysoko efektívnemu meniču a nízkej váhe omnoho rýchlejší. A navyše mám trimmer na nabíjací cyklus a defektuvzdorné gumy na obitroch kolesách!

Megabot: Uh.. sorry kamoš, vidim, že si fakt kus stroja, ale budem ťa musieť odbachnúť. (popri tom zapína odpočítavanie) 10....9....8....7....

Gamma: Neblbni kámo, skočíme na jedno čapované, 95 oktánové.. Môj otec mal so mnou 2 dni roboty, kým ma vytuningoval na najsamoptimálnejší výkon. A pozri na môj bezchybný LOOK.. taký fešák.. no nebolo by ma škoda?

Megabot: 6....5....4....

Gamma: Skynet náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa meno tvoje..

Megabot: ....3....2....1....2....1....2....1....2....1....2....

Gamma: ???

Megabot: (Celý obrnený kolos zrazu začal robiť akési čudné nekoordinované pohyby, ako keď sa niekto chytí drôtu s 220 voltmi.. A na hlavnej zobrazovacej jednotke sa objavila hláška: "Windows has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience." )

Gamma: Ach ti procesoráči.. a potom, že zložitejšie je vždy lepšie..(A tak zamerajúc svoje články v ústrety najbližšej hviezde sa vydal na ďalšiu cestu plnú dobrodružstiev)


SolarX
SolarX 1 SolarX 2

SolarX 3 SolarX 4

SolarX 5 SolarX 6
Parametre:

Typ robota: Solarroller (bez solarenginu)
Napájanie: 3x solárny panel
Maximálne napätie obvodu: 1,5 V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 42x30x46
Hmotnosť [g]: 75
Autor: MaCrackster

SolarX videjko
popis:
Tak som sa dnes konečne po únavnom týždni doplazil domov premýšľajúc nad tým, aké povinnosti ma ešte delia od poriadneho vychutnania si 2 dní voľna a okrem iného si spomínam na MaCrackstera, ktorý mi pred pár dňami poslal obrázky svojho nového výtvoru. Nuž, ale dnes je piatok a komu sa to dnes chce uploadovať na server? A navyše toto je v poradí 13. robot v mojej galérií a piatok s trinástkou mi nikdy nešiel veľmi dokopy. Ale keďže Macracksterko je húževnatý chalan, čo mi poslal 7 obrázkov, odkaz na videjko, presne uvedené technické parametre a čo je najdôležitejšie, toto bude jeho prvý robot na tejto stránke, tak otváram môj HTML editor a poďho dačo hlavuapätumajúce napísať :).
Prvý dojem pri pohľade na SolarX-a je veľmi dobrý. Nesie v sebe eleganciu a jednoduchosť v jednom (a to je z 90% recyklovaný!). Dokazuje to masívna a presne vyrobená nosná konštrukcia a dobré rozmiestnenie koliesok. Prevod medzi hnacím kolesom a motorom je vyriešený priamym stykom hriadeľa motora s kolesom. Zdroj energie tvoria 3 solárne články, každý dávajúci napätie cca. 0,5V. Tie sú napojené priamo na motor a ak nerátam dva 3300uF/6,3V kondenzátory (ktoré slúžia ako zásobáreň energie pre prípad krátkodobého tieňa) je bez nejakej zbytočnej elektroniky. Ak chceš vidieť SolarX-a v pohybe, pozri si toto sympatické videjko.

SunSpeeder
SunSpeeder 1 SunSpeeder 2

SunSpeeder 3 SunSpeeder 4
Parametre:

Typ robota: Solarroller (bez solarenginu)
Napájanie: 6x solárny panel
Maximálne napätie obvodu: 3 V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 95x25x35
Hmotnosť [g]: 50
Autor: MaCrackster

SunSpeeder video 1
popis:
Asi začnem byť poverčivý.. Ešte nedávno som tu písal o piatku, trinástke, MaCracksterovom robotovi a aha ho, neprešiel ani mesiac a pohroma je na svete! Ďalší jeho výtvor sa sotva narodil a už mu zvonia do hrobu :`(. Po fatálnom páde a pozametaní zvyškov roztrieštených solárnych článkov je náš nový prírastok SunSpeeder vo veľmi kritickom stave.. Našťastie sú však nové panely už na ceste, tak mu všetci držíme palce, aby transplantácia bola úspešná :).
Poďme sa však pozrieť, ako na tom bol SunSpeeder pred nehodou (a dúfajme, ze aj bude po jeho uzdravení): SunSpeeder je robot skonštruovaný na rýchlosť, čo neobsahuje žiadny solarengine, ale podobne ako SolarX solárnočlánkovo-motorčekovo-kondenzátorove vnútornosti. Výzorom (aj svojou rýchlosťou) pripomína dragster, nielen tým, že má podlhovastú, dopredu sa zužujúcu konštrukciu, ale aj tým, že má motor vzadu a tiež aerodynamický tvar, ktorý mu pomáha ľahšie rozrážať vzduchovú bariéru pri pohybe vpred. Prevod medzi motorom a kolesom je trecí a tretie koliesko je štandartne z kazeťáku. Šesť solárnych panelov, na jeho streche však dokáže robotovi dodať neočakávané a nebezpečné zrýchlenie. Tak ak sa chystáš skonštruovať niečo podobné nezabudni na poriadne nárazníky, airbagy, či padák ;).

Solarchod (krycie meno pri medzigalaktických operáciách: Jožko)
Solarchod 1 Solarchod 2

Solarchod 3 Solarchod 4
Parametre:

Typ robota: Solarroller
Napájanie: 8xsolárny článok-250mV/90mA
Maximálne napätie obvodu: naprázdno až 4V,zo záťažou 2-2,5V
Počet motorov: jeden motorček z cd rom Yamaha + motor na ventilátore
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: s prepínačom 92x55x78mm/bez prepínača:80x55x78mm
Hmotnosť [g]: ???
Autor: moja babička :D, nene jen si delám prdel :D, Fwpok
popis:
Po dlhom čase tvorivého sucha tu máme ďalší exponát, ktorým sa môžte kochať v mojej robotickej galérií. Je ním robot Solarchod od Šarišana Peťa alias Fwpoka, ktorého musím veľmi pochváliť pretože si k svojmu robotovi aj sám kompletne napísal popis a doplnil parametre. (čím mi ušetril robotu a ja tu teraz nemusim špekulovať a vymyšľať, čo napisať :D) Ale nebudem zdržiavať tu je popis:
Keď nepočítam môjho spalováka, ktorý prešiel 5m a koniec, tak je to môj prvý beambot.Napája ho 8 panelov 250mV/90mA ktoré naprázdno dajú 4V.Keďže som sa nechcel bavit s plošákom a elektronikou tak nemá žiadnu elektroniku-je to výhoda pri solárnej búrke, procesorový by už bol hore bruchom :D. Takže napätie z článkov ide do prepínača kde sa dá prepnúť či pôjde pekne pomaličky po chodníčku :D, alebo si bude na mieste pofukovať vďaka zabudovanému ventilátoru z cdrom Yamaha-neni to žiaden shit :D.Ventilátor má 25x25mm.Je to dobrý beambot len jeho jediná nevýhoda je tá že je zle vyváženy a tak sa občas vyvráti :D.


Cukač
Cukac 1 Parametre:

Typ robota: Solarroller
Napájanie: 12xsolárny článok (500mV/90mA)
Maximálne napätie obvodu: 6V
Počet motorov: 1
Počet senzorov: 0
Rozmery [mm]: 105x62x49
Hmotnosť [g]: 80g
Autor: Martin alias Mased007
popis:
Prázdniny sa skončili a prišla jeseň, čas zberu plodov a to nie len ovocno-zeleninových, ale aj plodov usilovnej práce na hobby projektoch počas dní voľna. Takýmto "zberačom" je aj fanúšik robotov Martin, ktorý skvele prekonal počiatočné problémy (zháňanie solárnych článkov, nedostatok elektrikárskeho náradíčka, chybajúce know-how, ..) a svojho robota dokončil. Radosť z neho je nepochybne zaslúžena pretože stavba mu trvala cca mesiac a ako mi povedal, prvykrat je to najžažšie :).
Jeho robot dostal meno Cukač vďaka svojmu poskakujúcemu pohybu pri slabšom osvetlení. Keď však svetlo zosilnie tak uhaňa ako o život (12 článkov hovorí samo za seba). Poďme sa však pozrieť bližšie na jeho vnútornosti:
"Palivovú nádrž" robota tvorí 4700uF 16V kondenzátor. Ten je spolu s motorčekom zo starej CD mechaniky a vyššie spomínanými dvanástimi článkami napojený na FLED obvod. Ten je vyhotovený na pekne vypracovanej predvŕtanej doske plošných spojov. Kolieska robota sú vyrobené na sústruhu namieru a sú riešené zaujímavým spôsobom, keďže v sebe už kombinujú aj zliabok pre gumičku od motora. To všetko sa zmestilo do relatívne malých rozmerov pri iba 80 gramovej váhe.
A mne záverom neostáva iné len pochvaliť skvele zvládnutý projekt Prveho Robota jedného Ôsmaka :).